//Balkónový nábytek: 6 kroků k pohodovému stolování i odpočinku

Balkónový nábytek: 6 kroků k pohodovému stolování i odpočinku

Ať už je váš balkón velký či malý, máte spoustu možností, jak ho šikovně a užitečně zařídit. Těchto 6 kroků vás dovede k výběru toho nejlepšího nábytku podle vašich představ i posledních trendů.

Sepište si všechny plány

Hodláte na balkónu grilovat? Číst si? Houpat se v síti? Hostit přátele? Trénovat nohejbal nebo pěstovat bylinky? Všechny plány hoďte na papír a podle nich rozvrhněte prostor. Minimálně 50 % podlahové plochy by však mělo zůstat volných, ať se můžete hýbat, aniž byste překračovali květináče, lehátka nebo psí boudu.

Vyberte ten nejlepší nábytek

Zorientujte se v nabídce
Při výběru nábytku na balkón zohledněte materiál, kvalitu zpracování, nároky na údržbu, životnost a stabilitu. Velmi důležitá je také hmotnost nábytku a jeho uskladnění mimo sezónu. Na balkón se hodí voňavé dřevo, moderní kov nebo v posledních letech oblíbený přírodní či umělý ratan.

Najděte vybavení pro všechny své cíle
Koukněte znovu do plánu a zvažte, který kus nábytku potřebujete ke kterému cíli. Pravděpodobně se neobejdete bez stolku a židlí. Výběr přizpůsobte nejen velikosti balkónu, ale také počtu lidí, kteří tu budou pravidelně sedávat.
Žijete-li ve dvou, nemá smysl kupovat větší stůl a víc židlí. Přijde-li návštěva, přinesete další židle třeba z kuchyně. Zbyde vám tak víc místa na herní nebo odpočinkovou zónu s lehátkem či závěsným křeslem.
Balkónový nábytek si v obchodě buď osobně vyzkoušejte, nebo ho objednejte na e-shopu, který garantuje bezproblémovou výměnu či vrácení peněz.

Závěsná křesla a houpací sítě
Co dalšího vybrat? Závěsné křeslo nebo houpací síť skýtají ideální příležitost k odpočinku na terase či balkonu. Pokud celý den jen sedíte, oceníte možnost „vyvěsit“ záda ve volné pozici bez pevné opěrky. Ulevíte tak namáhané páteři i svalům. Pouhým houpáním v síti se tak možná zbavíte migrén i bolestí zad. Pokud máte místo, doplňte relaxační zónu velkým květináčem nebo odkládací plochou na knížky a nápoje.

Využijte malý prostor na maximum
Vyzkoušejte závěsné židle či stoly. Jednoduše je vyklopíte z držáku na stěně a při odchodu zase sklopíte. Vmžiku máte dost místa třeba na ranní jógu při východu slunce. Toužíte po lehátku, ale nemáte dost místa? Pořiďte si nízkou stoličku. Pohodlně si s ní podložíte nohy nebo ji využijete jako odkládací plochu na knížku, kávu nebo jiné občerstvení. Jestliže s místem tolik bojovat nemusíte, možná dáte přednost lavici. Usadí se na ní víc lidí a drží stabilitu lépe než jednotlivé židle.

Zkroťte sluneční paprsky

Máte balkón směřovaný na západ a neplánujete složité stavební úpravy? S ochranou před přímými slunečními paprsky vám nejrychleji pomůže slunečník. Sáhněte po pevné, voděodolné tkanině. Umožní vám v suchu pozorovat i letní přepršku.
Praktické řešení pro balkony nabízejí slunečníky s otočnou stříškou. Tu můžete oboustranně naklánět a otáčet až o 360 stupňů. Příjemného stínu dosáhnete také plachtou nebo vytahovací roletou. Kromě stinného místa získáte díky těmto pomocníkům i trochu osobního klidu a soukromí.

Přizvěte kousek přírody

Díky květinám, keříkům a bylinkám získáte i na malém prostoru pocit, že sedíte uprostřed rozlehlé zahrady. Na balkónech se dobře daří palmám, dracénám, ibišku i jehličnanům. Pro úsporu místa postavte truhlíky do výšky nebo použijte závěsné koše na zábradlí. Čekáte-li vzácné hosty, vyzdobte stolek i řezanými květinami.

Využijte stěny balkónu

Pokud vám dojde prostor na zemi, zaměřte se na stěny, které nabízejí spoustu dalších možností. Poličky poslouží jako šikovný úložný prostor nebo odkládací místo na kávu či knížku. Různé tyče, háčky a stojany zase poskytnou místo pro rostliny nebo uskladnění židlí a dalších nezbytností.

Dolaďte náladu hrou barev a stínů

Pro romantické letní večery se hodí závěsná světýlka, lucerny, světelné řetězy, solární lampy nebo velké svícny se svíčkami. Příjemnou atmosféru navodí LED osvětlení. Nejenže krásně vypadá, ale také zajišťuje bezpečnost a nízké provozní náklady.

Co říká váš instinkt?

Máte vybráno, ale nábytek a doplňky k sobě zdánlivě moc nesedí? Nevadí. Nebojte se nevšedních kombinací. Pouze balkón zařízený podle vašich představ vám poskytne tu pravou oázu klidu.

Zdroj a foto: FORLIVINGwww.nabytek-forliving.cz