//Administrativu zvládnete z domu. Vítejte na Brno iD

Administrativu zvládnete z domu. Vítejte na Brno iD

Řešit věci online – jak zní podtitul webu brnoid.cz – můžou Brňané už od roku 2017. Elektronická identita Brno iD zjednodušuje řešení povinností, které má každý obyvatel. Platforma ale nabízí i vstupenky na sportoviště, do zoo nebo na hvězdárnu a stále se zlepšuje a rozšiřuje. Jak Brno iD efektivně využít?<!–more–>

Možná se ptáte, pro koho je Brno iD určeno. Odpověď je jednoduchá – městská elektronická identita může sloužit každému obyvateli Brna. Dokonce není důležité, jestli v Brně máte trvalé bydliště nebo tu pouze žijete, dojíždíte sem do práce nebo tady studujete. Jestliže se po městě pohybujete a dlouhodobě v něm trávíte čas, najdete na stránkách oddíl služeb, které pro vás budou relevantní a zjednoduší vám život. Doba pokročila a Brno umí nabídnout adekvátní servis – dokazuje to už více než 353 tisíc uživatelů Brno iD.

Při vytváření účtu se před uživateli otevírá dvojí možnost registrace, respektive ověření údajů. Tento úkon je bez nadsázky kruciální a volba podmiňuje následné možnosti využití.

Základní (basic) účet si zřídíte jen vyplněním e-mailu a několika málo údajů. Tento typ uživateli umožní nakupovat přenosné jízdenky. Důležitá je také možnost zaplatit za odpad, a to i za více osob najednou. Částečně otevřen je také modul sportu a zoo. Pokud jde o služby, které nabízejí městské hřbitovy, je možné si objednat z jejich zahradní nabídky. Omezený přístup je také k placení služeb Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Šíře nabídky se každoročně zvětšuje hlavně u volnočasových aktivit.

Administrativní kroky ve velkém ušetří plný (full) účet. Ten získáte po jednorázovém ověření osobních údajů. Tento úkon zvládnete z domu online nebo návštěvou jednoho z kontaktních míst. Jenom pozor, je nutné se do systému vyfotit. Nejjednodušší je zvolit ověření online z domu – do systému nahrajete svou portrétní fotografii a sken či snímek osobního dokladu, který poté bude úředně ověřen a zpracován.

S čím vším mi full účet pomůže
Bez nadsázky nejvytíženějším modulem jsou služby městské hromadné dopravy, kde si vyřídíte nepřenosné jízdenky, zaplatíte pokutu, případně i poplatek za zapomenutý nosič. S „šalinkartou“ se úzce pojí i ověření pro studenty – a ani to není problém. Brněnské vysoké školy se systémem spolupracují, proto stačí při žádosti jenom vyplnit číslo studenta a ověření proběhne online. Ke ztotožnění studentů ostatních škol slouží číslo ISIC karty.
Placení odpadů vám usnadní předvyplněný formulář a v modulu Knihovna vyřešíte veškeré náležitosti včetně uhrazení ročního poplatku.

Velkým pomocníkem je přístup do rezidentního parkování – tento modul se týká osob s trvalým bydlištěm v Brně. Pomocí Brno iD máte plný přístup už k založení účtu na parkování. Informace jsou předány k ověření ve státních registrech a nemusíte běžet na úřad doložit trvalé bydliště a vlastnictví vozidla. Díky plnému účtu také můžete bez problému hlasovat v participativních projektech města, ať už se jedná o Dáme na vás, nebo občanské návrhy.

Využít také můžete všechny volnočasové moduly, například si předem koupit vstupenku do zoo či na hvězdárnu, včetně permanentek, nebo na brněnská sportoviště. Lze také třeba hlasovat v anketách o rozvoji města. Od listopadu bude možné získat vstupenky do vily Tugendhat a na Špilberk s platností od Nového roku.

Zdroj: MMB