//Smutný pondělní rekord

Smutný pondělní rekord

V posledních týdnech zažívá Zdravotnická záchranná služba JmK obrovský nápor. Zvyšují se počty tísňových volání, realizovaných výjezdů a covidových pacientů.

“Byli jsme rádi, že jsme se po dlouhé době během víkendu dostali pod hranici 300 událostí za den a doufali, že už bude lépe. Bohužel pondělí (29.11.) ukázalo pravý opak, operační středisko přijalo rekordních 779 hovorů. Výjezdové týmy realizovaly celkem 383 akcí a ve 131 případech byl důvodem zaměstnání záchranky COVID. Tato čísla jsou nejvyšší za celou dobu existence naší organizace. Nejbližší vysoký počet událostí byl na začátku roku 2021, a to 350. Tak obrovské zatížení ZZS se podařilo zvládnout pouze za cenu přidání do provozu pěti výjezdových týmů v kraji a posílení operačního střediska. Od dnešního dne budeme posíleni o šestou výjezdovou skupinu nad rámec běžného provozu”, uvedla tisková mluvčí Michaela Bothová.

Situace je velice vážná, nárůst počtu nemocných, a to i těch v těžkém stavu, je enormní a zachránáři jsou na hranici technických možností tuto situaci zvládnout. Záchranáři, operátoři, lékaři, všichni jsou pod obrovským pracovním a psychickým tlakem. Narůstají nejen volání, výjezdy, ale i agresivita lidí.

Umísťování pacientů do přeplněných nemocnic je i přes snahu zdravotnických zařízení stále náročnější a vyžaduje spoustu úsilí. Stoupá i počet překladů mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními z důvodu mnohdy vyčerpané kapacity. Záchranná služba je zde k poskytnutí pomoci lidem v ohrožení života. “Zvažte prosím, zda opravdu potřebujete naši pomoc. Při takovémto vytížení už nemáme rezervy a jsme na stropu našich kapacit. Jakýmkoliv nadužitím systému zabíráte místo někomu, kdo bude pomoc opravdu potřebovat. Buďte prosím všichni ohleduplní a pomozte nám. Nikdo z nás nechce být v situaci, kdy budou muset zbytečně umírat lidé”, doplnila mluvčí.

Zdroja foto: ZZS JmK