//Vizuální styl Brněnských Vánoc a originální dárky z Brna

Vizuální styl Brněnských Vánoc a originální dárky z Brna

Brněnské Vánoce mají již pátým rokem výraznou vizuální identitu. Letos poprvé je vizuál reklamní kampaně přímo provázán se vzhledem brněnských autorských hrníčků pod stromeček a dalších dárkových předmětů. Brno se v tomto období navíc pyšní také nabídkou originálních vánočních dárků. Letos jsou jimi tři zbrusu nové knížky a dva svícny, které jsou zmenšeninami brněnských ikonických staveb. V neposlední řadě letos vánoční trhy překvapují také novými autorskými degustačními zónami od dua mladých brněnských architektů.

Na začátku byly hrníčky
TIC BRNO v souvislosti s festivalem Brněnské Vánoce již čtvrtým rokem oslovuje známé brněnské umělce, kteří se pak svými návrhy podílí na tvorbě originálních hrnků pod stromeček. Trojici Petr Kvíčala, Vendula Chalánková a TIMO v letošním roce doplní brněnský umělec Pavel Hayek.

Ten inspiraci pro svoji tvorbu nachází v konkrétních přírodních elementech, které převádí do obrazových, na první pohled chaotických, ornamentálních struktur. Současně ho také fascinuje textilie, tedy konkrétní látka, kterou zmuchlá, vyfotografuje a následně přenese na plátno. Vznikají pak překvapivé, nepravidelné deformace pravidelných struktur řízené prvkem náhody a improvizace. Přesně tato látková textura s motivy puntíků zdobí novou autorskou kolekci hrnků.

Marketingová kampaň
V letošním roce TIC BRNO poprvé přenáší motivy z vánočních hrnků do celé marketingové a komunikační kampaně. Od začátku listopadu tak obyvatelé i návštěvníci Brna a okolních měst potkávají v ulicích výrazné vizuály založené právě na struktuře textilie a puntících. Díky grafickému studiu Pixl-e motiv ožívá nejen na outdoorové reklamě, ale také v krátkých videích a na bannerech v online prostoru, zdobí tištěnou brožuru, ve formě inzerce proniká do tištěných médií a zdobí vánoční suvenýry. Poprvé se tak návštěvníci Brněnských Vánoc setkávají s jednotným motivem ve všech atributech akce. A motiv je pro Vánoce více než příznačný. Pod textilií jsou totiž ukryty předměty a ve vizuálech naznačený pohyb evokuje moment napětí těsně před vybalením vysněného dárku.

Autorské hrníčky a další suvenýry
Na autorské hrníčky Pavla Hayeka navazuje kolekce brněnsko-vánočních suvenýrů. Puntíkovaný dekor najdete na obalech čerstvě pražené kávy brněnské značky Rebelbean a čajů jihomoravského Sonnentoru. Chybět nemůžou kuličky do známého časostroje, které jsou vyrobeny v sedmi motivech a některé dokonce fosforeskují.

Nevšední knížky a svícny
Máte-li rádi originalitu a Brno, doporučujeme pod stromeček dárky od TIC BRNO. Nikde jinde než u něj nekoupíte tři zbrusu nové knížky o Brně a svícny ve tvaru dvou brněnských ikonických staveb.

Knížka Jak to ruplo je věnována dětem a jejich rodičům a zábavnou formou pojednává o tom, co se dělo v Brně v roce 1989. Temný komiks Kameník vás netradiční formou seznámí s životem a dílem brněnské gotické legendy Antona Pilgrama. Ve fotografické publikaci Interior Design Guide naleznete 50 nejkrásnějších interiérů Brna a jižní Moravy z hlediska současného designu.

A že k Vánocům patří svíčky? Zapalte si je ve svícnech značky Goldfinger, díky kterým se vám doma rozzáří raně gotická katedrála sv. Petra a Pavla nebo funkcionalistický pavilon A brněnského výstaviště.

Všechny dárky je možné zakoupit v informačních centrech TIC BRNO nebo na Brněnských Vánocích, které začínají 29. listopadu. Většinu najdete také na www.darkyzbrna.cz.

Nové degustační zóny
Brno je městem architektury, především té funkcionalistické, městem hudby, jak potvrdilo UNESCO a je známé kladným vztahem ke gastronomii, kterou mapuje průvodce Gourmet Brno. Právě proto TIC BRNO u Brněnských Vánoc klade důraz nejen na živý hudební program, ale také na kvalitní gastronomii, kterou si letos můžete na náměstí Svobody vychutnat v nových degustačních zónách. Navrhlo je duo mladých brněnských architektů působících pod značkou multidisciplinárního studia Gimonfu.

Nové dřevěné objekty od architektů Ondřeje Bělici a Martina Blažka v půdoryse připomínají struktury sněhových vloček. Samostatně stojící Zimní bar je navržen jako „trojbar“ s dřevěnými sedlovými střechami. Na Skácelovu kašnu je umístěno pódium s velkým hvězdicovým stolem a osvětlením, malý kruhový stůl s osvětlenou korunou doplňuje pítko v další části náměstí. Snahou bylo oživení prostoru náměstí Svobody a sjednocení vizuálního a materiálového výrazu vánočních trhů.

Brněnské Vánoce
náměstí Svobody a Dominikánské náměstí
29. 11. 2019 – 5. 1. 2020

www.brnenskevanoce.cz
www.adventnazelnaku.cz

Zdroj a foto: TIC Brno