//Streetparty150 bude vrcholem oslav kulatého výročí MHD v Brně

Streetparty150 bude vrcholem oslav kulatého výročí MHD v Brně

Oslavy 150. výročí městské hromadné dopravy v Brně, které DPMB pro veřejnost pořádá, vrcholí. V sobotu 17. srpna vyjede z Moravského náměstí k Semilassu koněspřežná tramvaj, tak, jak tomu bylo přesně před 150 lety. Zástupci města Brna a dopravního podniku v místě odhalí historický označník, který bude významné jubileum připomínat. V sobotu 31. srpna pak bude Lidická ulice patřit akci, kterou město ještě nezažilo. Streetparty 150 ohromí dvěma komentovanými přehlídkami vozů a nekončícím doprovodným programem. Akce se konají pod záštitou primátorky města Brna Markéty Vaňkové.

„Hromadná doprava je jedním ze základních stavebních kamenů fungujícího města. Osobně si myslím, že můžeme být hrdí na kvalitu služeb, které se nám, občanům Brna, v oblasti MHD dostávají. Letos tedy oslavujeme nejen minulost, ale i současnost a pevně věřím, že na tento jubilejní rok dlouho nezapomeneme,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na minutu přesně 150 let 17. srpna 2019
V sobotu 17. srpna v 19 hodin uplyne přesně 150 let od první jízdy koněspřežné tramvaje v Brně z tehdejší ulice Kiosk č. 5. V tento den se začala psát historie hromadné dopravy nejen ve městě Brně, ale i na území dnešní České republiky.

„Stát přesně po 150 letech na místě, kde se začala psát historie městské hromadné dopravy v Brně je pro mě obrovská čest. Velký kus práce, kterou odvedli naši předchůdci, je pro nás závazkem provozovat dopravu ve městě na co nejvyšší úrovni. Zároveň je toto jubileum novým startem a osobně jsem zvědavý, kde budou mí nástupci a město Brno za dalších padesát, sto nebo sto padesát let. Doufám, že si spolu s námi lidé oslavy užijí,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Jako jeden z dokladů o události slouží například článek v novinách Moravská orlice z 18. srpna 1869:
Dopravní podnik města Brna přesně o 150 let později odhalí na místě historický označník, který od tohoto dne bude významný okamžik i letošní jubileum připomínat. Poté vyjede stejně jako v minulosti koněspřežná tramvaj na jízdu k Semilassu. Akce se uskuteční za přítomnosti prvního náměstka primátorky města Brna Petra Hladíka.

O výrobu historického označníku se zasloužili sami Brňané a další milovníci dopravy z různých koutů republiky i světa. V dražbě sedadel ve Zlaté tramvaji KT8 se vybralo přes 80 tisíc korun, ze kterých byl označník pořízen. Patroni sedaček jsou na akci pozváni a podnik pro ně Zlatou tramvaj vypraví, aby mohli na svá sedadla usednout a v tento výroční okamžik se společně svézt.

Kuličky, které budou od 17. do 31. srpna padat orloje na náměstí Svobody, ponesou logo 150 let MHD. Několik desítek jich bude možné 31. srpna zakoupit i na Streetparty 150 v Informačním stánku DPMB, jedná se o limitovanou edici.

Streetparty150 — akce, která se koná jednou za 150 let 31. srpna 2019
V průběhu sobotního odpoledne dne 31. srpna 2019 budou pro veřejnost na programu dvě komentované přehlídky vozů Dopravního podniku města Brna a Technického muzea v Brně, a to od historických po současné. Mezi přehlídkami se utkají řidiči tramvají z českých i slovenských dopravních podniků v soutěži jízd zručnosti. Během odpoledne a večera budou v Lidické vystaveny i historické osobní automobily, veřejnost je zvána do otevřené hasičské zbrojnice, ukázky své práce představí ZZS JMK a hasiči, své brány otevře EON, o zábavu dětí se postará SVČ Lužánky a mnoho dalších, o občerstvení místní podniky a pozvaní provozovatelé občerstvovacích stánků. DPMB očekává účast tisíců lidí.

„Rád bych pozval všechny naše cestující, Brňany i návštěvníky města na tuto akci, kterou jsme začali připravovat už v roce 2017. Věřím, že bude velkolepá a osloví nejen milovníky dopravy. Zároveň bych tímto chtěl poděkovat městu Brnu za podporu, všem zaměstnancům podniku za náročnou organizaci oslav a všem partnerům za skvělou spolupráci,“ uvedl při příležitosti blížící se Streetparty150 generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Harmonogram akce:
13:00 slavnostní zahájení Streetparty150 za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové
13:30 1. komentované defilé současného i historického vozového parku
15:30 průjezd 150 velocipedistů na historických kolech
16:00 soutěž zručnosti řidičů šalin, tramvají a električiek
17:30 vystoupení Konzervatoře Brno
18:00 2. komentované defilé současného i historického vozového parku
20:00 koncert Brněnských swingových legend

Slavnostní zahájení
 Proběhne v sobotu 31. srpna ve 13 hodin za účasti primátorky města Brna Markéty Vaňkové a generálního ředitele Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka.
 Hlavní pódium bude umístěno v Lidické ulici mezi zastávkou Antonínská a Lužáneckým parkem.

Komentované přehlídky vozů
 Defilé se uskuteční od 13:30 a pak znovu od 18:00 hodin, předpokládaná délka je 90 minut.
 K vidění bude více než padesátka vozů DPMB, a.s. a Technického muzea v Brně.
 Mezi oběma defilé budou vozy vystaveny v prostoru Moravského náměstí a v první části Lidické před zastávkou MHD Antonínská.
 Na komentátorská křesla na pódiu usednou: Jan Seitl – provozní ředitel DPMB, Ivan Nedělka – zaměstnanec DPMB od roku 1971 a spoluautor knihy 150 let MHD v Brně, Jiří Černý – koordinátor programu retrovozidel DPMB.
 Streetparty150 účastníky provede moderátor Zbyněk Loucký.
 Veřejnost může program sledovat z vyhrazeného prostoru podél tramvajové trati a ze dvou tribun (před hasičskou zbrojnicí a u zastávky MHD Antonínská), které budou sloužit především pro občany se zhoršenou pohyblivostí.

Vozy zapojené do defilé
 Do komentované přehlídky se zapojí všechna vozidla z retroprogramu DPMB, který speciálně pro tuto příležitost v Ústředních dílnách opravil tramvajovou soupravu 4MT 134 + vlečný vůz 313, tramvaj T3R 1615 a také autobus Karosa B741.
 Z Technického muzea v Brně jsou pro akci zapůjčeny mj. koněspřežná tramvaj, parní souprava Caroline, dále např. autobusy Škoda 706 RO s vlekem, Praga RND, trolejbusy 6Tr, 7Tr, 9Tr a další.
 V defilé nebudou chybět ani zástupci současného vozového parku, včetně velkokapacitních souprav Vario nebo 3x T6, dále parciální trolejbus 26Tr nebo speciální služební tramvaj, odtahové vozidlo nebo montážní vůz trolejového vedení.

Soutěž řidičů tramvají
 V několika disciplínách se mezi sebou se utkají týmy z tuzemska (Brno, Praha, Ostrava, Olomouc, Plzeň, Most – Litvínov, Liberec – Jablonec nad Nisou) i ze Slovenska (Bratislava, Košice), ve složení jeden řidič a jedna řidička. Mezi soutěžní disciplíny bude patřit například: · Měření rychlosti – průjezd měřeného úseku stanovenou rychlostí se zakrytým rychloměrem. · Odhad brzdné síly – nastavení brzdy tak, aby bez dalšího zásahu řidiče zastavila souprava na určeném místě.
· Plošina – zastavení dveřmi s plošinou pro invalidy ve vyznačeném prostoru zastávky.

Dopravní opatření
 Na linkách MHD budou v době od 12 do 22 hodin platit opatření:
· Tramvajová linka 1 bude v úseku Malinovského náměstí – Hudcova odkloněna přes Českou, Veveří a Technologický park.
· Tramvajová linka 6 bude odkloněna z Moravského náměstí do Černých Polí.
· Tramvajová linka P6 bude mimo provoz.
· Náhradní dopravu zajistí mimořádná tramvajová linka x1 v trase Královo Pole, nádraží – Řečkovice a autobusová linka x6 v trase Hlavní nádraží – Královo Pole, nádraží, která uzavřený úsek v ulici Lidické objede ulicí Drobného.
 Doprava na akci bude možná pěšky od zastávek Moravské náměstí (linky 3, 5, 6, 9, x6 a 67) a Pionýrská (linky x6, 25, 26).
 Pro individuální dopravu bude ulice Lidická v celé své délce zcela uzavřená od 8 do 23 hodin, objízdná trasa je možná okolními ulicemi (Drobného, Kounicova, příp. Cihlářská, Bayerova atd.).
Občerstvení
 Účastníci se budou moci občerstvit v 30 místních podnicích, některé z nich rozšíří svůj provoz o zahrádku, budou upravovat otevírací doby, grilovat apod. Navíc festival nabídne dalších cca 28 stánků s burgery, mexickou, španělskou, japonskou, indickou, britskou a českou kuchyni, také sushi bar, sladkosti a podobně.
Bezpečnost
 Na zajištění bezpečnosti se budou podílet Městská policie a Policie České republiky. Na obou koncích ulice pořadatelé rozestaví betonové bariéry, podél tramvajového pásu od zastávky Antonínská k zastávce Pionýrská bude stát více než 1000 kusů přenosného zábradlí.

Zapojení partneři aneb kdo a co
Město Brno a Jihomoravský kraj

 Na akci se podílí celkem devět brněnských městských firem a příspěvkových organizací (DPMB, SMB, Technické sítě Brno, BVV, BKOM, Zeleň města Brna, Sako, Filharmonie, Hvězdárna, TIC a MČ Brno-střed).
 Zapojí se JMK a jeho příspěvkové organizace a firmy, např. Centrum pro cizince bude pořádat kvízovou bojovou hru v češtině a v angličtině, grilování, opékání špekáčků.

Technické muzeum v Brně
 Zapůjčí pro akci 20 vozů ze své sbírky: koňská tramvaj, parní souprava Caroline, T3 + motorový vůz 10, mv 57 + vv 205, mv 99 + vv 296, Škoda 706 RO + B40, Škoda 6Tr, Praga RND, Škoda 7Tr, Škoda T11, Škoda 706 RTO, Škoda 9Tr, KAROSA ŠL11, Škoda 14Tr01, Ikarus 280.08, Irisbus Citybus 12M.

Hasičská záchranná stanice Lidická
 Hasičská zbrojnice bude po celé odpoledne otevřená pro veřejnost, kromě techniky hasiči připraví i fingovaný zásah ve spolupráci se ZZS JMK.

SVČ Lužánky
 zájmový kroužek Dopravní klub (fungující ve spolupráci s DPMB, a.s.) připraví aktivity související s městskou hromadnou dopravou, vozidly apod., v parku si děti i dospělí vyzkouší Lužáneckou hledačku, před střediskem bude probíhat rukodělná dílna.

E.ON
 Slaví 100 let elektrifikace ČSR a do oslav MHD v Brně se zapojí dnem otevřených dveří s kinem, barem a výstavou vysokonapěťové techniky, vystaví elektromobil Tesla a v rámci streetartové akce ozdobí graffiti dvě trafostanice (v areálu E.ON a v Lužánkách na rohu ulic Lužánecká a Drobného).

Digitální dílna FabLab
 Digitální dílna na místo přiveze svůj laboratorní kamion Fablab Experience, který měří 15×7,5 metru, váží 27 tun, disponuje laserovými řezačkami, gravírovačem, 3D tiskárnami, robotickou laboratoří a dalšími technickými zajímavostmi, vše k vyzkoušení veřejnosti.

VIDA! Zábavní vědecký park
 Speciální program pro veřejnost s vědeckými pokusy.
Filharmonie Brno
 Ve svém stánku umožní zájemcům hraní na rozličné hudební nástroje.
Hvězdárna a planetárium Brno
 Přiveze na akci oblíbený nafukovací Měsíc, který bude k vidění v Lužáneckém parku.
Zdravotnická záchranná služba JMK
 Prezentace činnosti ZZS JMK, možnost nahlédnutí do interiéru sanitky, praktické ukázky resuscitace a první pomoci.
Trabantklub, Veteránklub Brno a soukromí sběratelé
 Vystaví v první části Lidické ulice (od Moravského nám.) celkem šestnáct historických vozidel, nestarší z nich je z roku 1927.

Městská policie
 Zájemcům otevře svůj speciální autobus MOBIDIK (Mobilní poradenské centrum), který v interiéru představuje činnost MP a seznamuje s tématy v oblasti prevence, navíc s audiovizuálními prvky.
 Zajímavostí je, že autobus pomáhali pro tento účel upravit pracovníci Ústředních dílen DPMB, a.s.

A další…
 Autonova představí vůz ŠKODA Kamiq, který bude v prodeji od září.
 Integrovaná střední škola automobilová představí unikátní model auta, který navrhli a vyrobili studenti.
 Dům pro Julii – Charitativní organizace bude na místě vyrábět buttony z fotek, které si lidé nafotí přímo na místě.

Zajímavosti a čísla
 Akci připravuje Dopravní podnik města Brna svépomocí od jara roku 2017.
 Ulici Lidická DPMB zvolil proto, že na ní byl před 150 lety provoz koňky zahájen. Jmenovala se tehdy Nová ulice (Neugasse) a tramvaj po ní jezdila do Králova Pole, tehdy ještě samostatného města.
 Na organizaci akce se bude podílet 100 lidí, převážně zaměstnanců DPMB.
 V utkání řidičů tramvají usednou soutěžící do vozu, který je složený ze dvou, konci k sobě spřažených, tramvají Vario. Tato specialita, která nebývá běžně k vidění, musela být odsouhlasena Drážním úřadem.
 V průběhu akce dojde ke slavnostnímu křtu nového Katalogu vozidel a lodí DPMB, a.s., který na 157 stranách čtenářům nabídne přehled vozového parku DPMB, a.s., za posledních 150 let. Katalog bude možné na akci ve stánku DPMB zakoupit, stejně tak knihu 150 let MHD v Brně, kterou podnik v letošním roce vydal.  Během prvního komentovaného defilé dojde ke slavnostnímu křtu tramvaje charitativní organizace DEBRA, která pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel.
 V 15:30 projedou Lidickou ulicí velocipedisté na historických kolech, připomenou první cyklozávod v Česku, který se konal před 150 lety v Brně (15. srpna 1869). Účastí 150 velocipedistů bude jejich počin zapsán do České knihy rekordů.
 Zábavu zajistí 24 různých institucí, firem, spolků a organizací, do akce se zapojí přes 30 místních podniků.
 Kolem tramvajové trati bezpečnost účastníků zajistí přes 500 metrů zábradlí.
 Na Facebooku zájem o Streetparty150 projevilo už téměř 12 tisíc uživatelů.

Mapa akce je v plném rozlišení dostupná na webu: https://dpmb.cz/cs/download/5741

Zdroj a foto: DPMB