//Senioři, žáci a studenti budou mít od června 75 % slevu na jízdné

Senioři, žáci a studenti budou mít od června 75 % slevu na jízdné

Tuto zprávu ocení většina seniorů, žáků a studentů do 26 let, kteří budou mít už od půlky června slevu ve výši 75 % z ceny jízdného. Tato sleva bude platit pro cestování vlakem a autobusem.

Přesně tyto státem nařízené slevy začnou platit od 10. června 2018, kdy se změní jízdní řád. U dětí do 6 let se nic nezmění a stále budou jezdit zdarma, stejně tak i zdravotně postiženým zůstává stávající sleva. Nově se sleva bude týkat všech seniorů nad 65 let, kteří cestují jen občas a nevyplatilo se jim kupovat roční jízdné. Aby to bylo spravedlivé i pro obyvatele, kteří nebydlí přímo u obcí, které jsou napojeny na železnici, tak sleva bude platit i na autobusovou dopravu, která je dotovaná z veřejných zdrojů.

Slevy se budou týkat většiny spojů, avšak bude možnost ze strany dopravce některé spoje ze slev vyloučit. O které spoje přesně půjde, není zatím jasné a vše je zatím předmětem jednání.

Vláda si od tohoto kroku slibuje výrazné zpřehlednění a sjednocení doposud složitého systému slev, aniž by bylo zapotřebí vytvářet další administrativu.

Napsal/a: Tomáš
Foto: Ivo Rigl
Zdroj: mdcr.cz