//Noc padajících hvězd s Měsícem

Noc padajících hvězd s Měsícem

Velký model Měsíce… Chtěli byste ho zase vidět? Hvězdárna by ho ráda vystavila napořád, ale to bohužel nejde. Lunární balon je citlivý na vlhko a větrno. Když moc prší anebo moc fouká, není možné ho ukázat. Avšak připravte se: Když nám bude přát počasí, tak jej nafoukne o Noci padajících hvězd v areálu koupaliště na Kraví hoře z pondělí 12. srpna do úterý 13. srpna. Pokud se s sebou vezmete plavky, dokonce se tento večer můžete i vykoupat.

A nejen to! Chtěli byste na vlastní oči spatřit „padající hvězdu“? A sami si ověřit, zda se vám myšlené přání skutečně vyplní? Bude-li jasno, teple se oblečte a popadněte karimatku se spacákem. Výjimečná Noc padajících hvězd začíná v pondělí 12. srpna po 22. hodině a končí po druhé hodině ranní v úterý 13. srpna. A když to na Kravák nestihnete nebo máte daleko? Nevadí, běžte se na Perseidy dívat kamkoli, kde je dobrý výhled!

I když díky vstřícnému přístupu Technických sítí města Brna o půlnoci zhasne hrad Špilberk, bude nám tentokrát výhled poněkud kazit Měsíc v úplňku. I tak bychom mohli nějakou tu perseidu zahlédnout… Čekání zpestří prolétající umělé družice, nejnápadnější letní souhvězdí a planety Jupiter a Saturn. A aby toho nebylo málo, za příznivého počasí nafoukneme i náš obří model Měsíce, který před nedávnem vzbudil takový zájem veřejnosti. Znovu ale ZDŮRAZŇUJI, že k nafouknutí Měsíce musí být pěkné počasí! Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a velitel stroje na zázraky

Noc padajících hvězd pořádají Hvězdárna a planetárium Brno a Sportovně-rekreační areál Kraví hora, ve spolupráci s Technickými sítěmi Brno, Dopravním podnikem města Brna, Městskou policií Brno a Policií České republiky.

Seznamte se s Měsícem
Podklady pro něj vytvořila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje našeho vesmírného souseda s rozlišením 100 metrů, včetně záběrů vybraných oblastí s detaily 50 cm malými. Potisk je tak dokonalý, že z větší události připomíná reálný satelit. Ostatně, kdybyste globus chtěli vidět stejně malý, jako Měsíc na pozemské obloze, museli byste se od něj vzdálit na více než 1 kilometr.

Model vyrobila brněnská firma Reklamy Kubíček, jejíž odnož má na svědomí krásné horkovzdušné balony plující – nejen – naši oblohou. Napadlo by vás ale, že střih na něj dělala jedna školená střihačka celé dva dny a jedna švadlenka jej pak dalších šest dní sešívala?

Na potisk se spotřebovalo 3150 mililitrů barvy, speciální plátno, vč. žebrování má plochu 490 metrů čtverečních a k sešití byly potřeba 2 kilometry nití. Jeho velikost je srovnatelná s rodinným domem, váží ale jen 150 kilogramů a když bychom jeho útroby chtěli naplnit pivem, potřebovali bychom na to rovných deset tisíc sudů. Tedy milion piv. Zručný výčepní by je točil bez přestávky čtvrt roku.

Několik praktických rad k Noci padajících hvězd
Nejste si jisti, zda má smysl vyrazit na pozorování? Sledujte facebook.com/hvezdarna.brno
Program noci je jednoduchý: lehneme si na trávu a budeme se dívat na nebe. Hrát nám k tomu bude téměř vesmírná hudba, tu a tam k dění na nebi něco řekneme.

Pozorování v areálu koupaliště začíná v pondělí 12. srpna ve 22 hodin a končí po 2. hodině ranní.
Podmínkou pro instalaci modelu Měsíce je pěkné počasí. Za deště nebo silného větru vystaven nebude. V případě příznivých podmínek jen instalujeme po 17. hodině. Sledujte facebook.com/hvezdarna.brno, abyste věděli, zda se s ním potkáte.

Do 22. hodiny je do areálu koupaliště standardní vstupné, po 22. hodině uhradíte symbolické vstupné 10 Kč u automatické poklady při vstupu do areálu koupaliště. Určitě se teple oblečte. Noci jsou chladné, padá rosa! Přineste si s sebou něco pod sebe, ideálně karimatku, ať si můžete při pozorování lehnout. Bazény na koupališti budou po 22. hodině nepřístupné! Nejpozději v 6 hodin ráno bude nutné koupaliště opustit.

Co když to nestihnete?
Na Perseidy si samozřejmě musíte počkat další rok… ale náš Měsíc se objeví už 31. srpna na oslavách 150. narozenin Dopravního podniku města Brna.

Odkud Perseidy přicházejí?
Meteory samozřejmě s hvězdami nic společného nemají. Planeta Země na cestě kolem Slunce každý rok mezi 10. a 14. srpnem vletí do proudu drobných prachových částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Některá tato tělíska se strefí přímo do Země a při průletu její atmosférou se rychle ohřejí natolik, až se vzápětí vypaří. My pak zahlédneme světelný doprovod takového zániku – meteor.

V případě proudu prachových částic z komety Swift-Tuttle se nám zdá, že „padající hvězdy“ vylétají jakoby ze souhvězdí Persea a právě proto se jim říká Perseidy. První záznamy o jejich průletech pochází z Číny z roku 36 našeho letopočtu. Čínští, japonští i korejští hvězdáři je sledovali několik dalších století. Také v našich zemích se srpen zapsal jako měsíc „hojnosti padajících hvězd“.

A to především kolem 11. srpna, kdy se vzpomíná na svatého Vavřince. Odtud název „Slzy svatého Vavřince“. Tento italský mučedník byl jedním z církevních hodnostářů, kteří strážili majetek v Římské říši. Jelikož ale všechno rozdal chudým, byl za trest popraven císařem Valeriánem. Od té doby prý v srpnu padají z nebe jeho třpytivé slzy.

Novodobý příběh Perseid začíná v roce 1862, kdy američtí astronomové Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle objevili kometu, která se pohybovala na stejné dráze jako proud Perseid. Romantické představy byly pryč. Perseidy jsou drobné prachové částice, které cestou kolem Slunce trousí právě tato kometa.

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/2353536621526273/

Zdroj: Hvězdárna a planetárioum Brno
Foto: Lukáš Stloukal