//Není škola jako škola. V této zasedají studenti do lavic dobrovolně i o prázdninách

Není škola jako škola. V této zasedají studenti do lavic dobrovolně i o prázdninách

O prázdninách většina škol zeje prázdnotou, ale v jazykové škole Jílek tomu tak není. Tato jazykovka patří k tradičním školám, které vyučují jazyky pomocí kreativních metod. Studenti zde usedají do lavic po celý rok. Největší nápor nových studentů ale přichází se začátky kurzů, které jsou vždy v říjnu a únoru. Pokud stále váháte, máte ještě šanci se přihlásit. Lektoři se už těší na nové studenty a zde přinášíme rozhovor se dvěma z nich.

Jak jste strávili léto?
Zlatka: Většinu léta jsem strávila v Brně. Naštěstí mám hodně studentů, kteří se chtějí učit i přes léto, protože nechtějí z angličtiny, němčiny nebo španělštiny vypadnout.

Lukáš: Své léto bych prázdniny vůbec nenazval. Na konci června jsme se s kamarády vydali na čtyři dny obdivovat krásy Ukrajiny do Lvova, ale hned poté jsem nabral směr Londýn, kde mě čekalo už třetí pracovní léto v pozici průvodce na ArcelorMittal Orbit v Olympijském parku královny Alžběty. Jedná se o osmdesátimetrovou rozhlednu, která je zároveň domovem pro největší skluzavku na světě a my se o ni v mnohonárodnostním týmu staráme. Vždy se z pobytu snažím získat co nejvíc, proto mám jen zřídkakdy volný víc než jeden den v týdnu, který stačí tak akorát na vyprání, nákup a už jdu zase do práce. Jako lektora angličtiny mě ale nemohlo potkat nic lepšího. Má náplň práce je vlastně celý den komunikovat s návštěvníky nejen z různých koutů Spojeného království, ale i celého světa, jelikož především ona největší, nejrychlejší a nejdelší skluzavka je obrovským lákadlem pro turisty.

Odpočinula jste si vůbec? Budete mít elán a chuť na nový semestr?
Zlatka: Určitě, uprostřed léta jsem byla na severu Polska a taky jsem letos přešla Jeseníky, kde si sice neodpočalo tělo, ale hlava ano. Na nový semestr se těším už od začátku září, kdy se zase začalo po Brně hemžit víc lidí. Vždycky jsem měla začátky školního roku ráda, protože jsem měla spoustu nové motivace se něco naučit, tak doufám, že tak na tom teď budou i mí studenti.

Lukáši, budete nějaké nabyté zkušenosti aplikovat při hodinách? Na co se mohou
studenti případně těšit?
Lukáš: Jistěže ano! Pokud se zrovna nebavím s návštěvníky atrakce, bavím se se svými kolegy. Ti pro mě první rok představovali první větší kontakt s pravou londýnskou angličtinou, což byl samozřejmě šok oproti tomu, co nás učili ve škole. Snažím se tedy na studenty tuto svou zkušenost přenést a ukázat jim, jaká je realita. Sem tam totiž zaznamenám tvrzení, že angličtina je oproti češtině strašně chudý jazyk, což je nesmysl.

Proč chodí lidi v létě do kurzů? Jsou kurzy, případně studenti v letních kurzech něčím odlišné od zbytku roku?
Zlatka: Jak už jsem zmínila, většina lidí se učí jazyky i v létě, protože nechtějí zapomenout, co se přes školní rok naučili. Někdy se ale taky objeví lidé, co třeba na podzim odjíždí na zahraniční stáž a chtějí se před odjezdem rozmluvit.

Kdy začínají na podzim jazykové kurzy?
Zlatka: Firemní výuku často zahajujeme už v září, ale většina docházkových kurzů začíná teď v říjnu. Už se na to moc těším!

Na jak dlouhé období k vám studenti chodí? Jen na semestr, nebo se vrací pravidelně?
Zlatka: V jazykovce je hodně studentů, kteří u nás s jazykem začnou od píky a potom pokračují v navazujících kurzech. Je super vidět, jaký pokrok udělali. Na začátku třeba znali jen pár slovíček, a po pár semestrech už jsou schopni se v novém jazyce domluvit.

Lukáš: Máme spoustu studentů, kteří se vrací pravidelně a my jsme za ně samozřejmě rádi, protože je to taková odměna. Asi to děláme dobře. Stane se ale, že to studentům časově vychází jen jeden semestr a další musí vynechat. Podle mě to není o tom jen mít nějaké studenty, učit je angličtinu a tím to končí. Rád poznávám příběhy lidí, jejich motivaci a osobnost, proto je nedílnou součástí semestrálního kurzu vedeným mnou také soustředění v hospodě, kde se všichni vzájemně lépe poznáme.

Poradili byste něco váhajícím studentům, kteří zvažují se přihlásit do kurzu?
Zlatka: Myslím, že nejlepší čas, kdy se začít učit, je teď. Nemá smysl učení odkládat na později, protože ideální časové možnosti nebude mít člověk asi nikdy. Jak do toho jednou člověk naskočí, zvykne si na to, že třeba středa odpoledne je prostě vyhrazená na španělštinu, a nebude si na ten čas domlouvat nic jiného. Tímto bych chtěla taky chtěla pozvat všechny, kdo o španělštinu mají zájem, na svoji středeční španělštinu pro začátečníky.

Lukáš: Teď mluvím přímo k nim: „Buď můžete dál váhat, jaké by to bylo mluvit světovým jazykem, kterým se domluvíte v půlce světa, nebo s tím můžete začít právě teď“.

Jazykové školy jsou v oblibě už mnoho let. Podléhá i tento obor nějakým trendům?
Zlatka: Stejně jako jiné obory i jazykovou výuku dohnala digitální doba. K prezenční výuce mají studenti možnost využívat internetové podpory a cvičení, která připravují buďto přímo autoři učebnic, nebo i my lektoři. Studenti si pak nemusí sami vypisovat slovíčka, ale najdou je třeba na stránce Quizlet, kde si je mohou procvičit pomocí různých her. Při výuce taky studenti často využívají smartphony, ať už na vyhledání slovíček, společné hry nebo na to, aby si na konci hodiny vyfotili nová slovíčka na tabuli. Doma potom stačí se na fotku podívat, a už vědí, co se v minulé hodině naučili.

Adresa: Ptašínského 8, 602 00  Brno
WEB: www.jsjilek.cz
FB: www.facebook.com/JSJilek