//Na Znojemském historickém vinobraní potkáte krále, šlechtu, kata i chudinu. Hlavně však víno a burčák

Na Znojemském historickém vinobraní potkáte krále, šlechtu, kata i chudinu. Hlavně však víno a burčák

Už jen tři dny zbývají do začátku největších oslav vína v České republice. Znojemské historické vinobraní, které se bude konat ve dnech 13. – 15. září, nabídne 13 hudebních a historických scén, desítky mázhauzů, komponovaný ohňostroj a velkolepý průvod krále Jana Lucemburského.

„Snažíme se návštěvníkům nabídnout kvalitní historický i hudební program v celém centru města. Letos jsme ale šli i cestou oslavy výročí sametové revoluce, neboť tak významné výročí nelze opomenout. My si ji připomeneme speciální edicí pamětních mincí vinobraní,“ uvedl starosta Znojma Jan Grois. Že by vinobraní mohlo být nejen výjimečné výročím sametové revoluce, ale také úspěšné a možná opět rekordní, naznačují první čísla předprodeje. „Vloni jsme měli nejvyšší návštěvnost na vinobraní v jeho novodobé historii – 87 672 lidí. Nyní máme historicky nejvíce prodaných vstupenek v předprodeji. I když to, jestli na vinobraní přijde v konečném efektu více či méně lidí, závisí hlavně na počasí, jsou pro nás první čísla důkazem, že znojemské vinobraní má své renomé, lidé se na něj těší a svou návštěvu u nás plánují měsíce dopředu,“ dodal starosta Grois.

Průvod a novinky
Průvod krále Jana Lucemburského vstoupí do města tradičně v pátek ve 20 a v sobotu ve 14 hodin. Po sedmé bude krále Jana Lucemburského ztvárňovat znojemský rodák, herec, Miroslav Hrabě a královnu Elišku Přemyslovnu Šárka Charvátová. Mince, které bude královská družina rozhazovat, připomínají výročí sametové revoluce. Do oběhu se dostane 10 000 stříbrných a 100 zlatých mincí s vyraženými letopočty 1989-2019. Novinkou letošního ročníku jsou předměty s logem vinobraní, které si mohou návštěvníci zakoupit v době konání na vstupních bránách. „Rádi bychom, aby návštěvníci odjížděli ze Znojma nejen s krásným zážitkem, ale také s něčím, co jim bude vinobraní připomínat po zbytek roku. Budou si moci vybrat triko, praktický stahovací vak na záda, plátěnou tašku nebo dětskou dřevěnou hračku,“ představil novinku František Koudela, ředitel Znojemské Besedy. Svět snů je téma sobotního komponovaného ohňostroje, který bude ztvárněn ve třech obrazech – lásce, tajemství a vášni.

Hudební program
Na scéně Masarykova náměstí přivítáme hudební hvězdy jako jsou Olympic, Mandrage, Jelen, Mirai, Michal Prokop nebo Miro Žbirka. Na Horním náměstí se představí skupina O5 a Radeček, dechová hudba Bludověnka Mistříňanka a z místních také Big band ZUŠ Znojmo nebo Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Pro vyznavače alternativního hudebního stylu je určena scéna Na Káře. Vystoupí zde kapely Katarzia, Nina Rosa, Fast Food Orchestra, Páni kluci a další.

Historický a doprovodný program
Václavské a Mikulášské náměstí se opět stanou centrem rytířských turnajů, orientálních tanců a koncertů dobové hudby. Kdo by rád ochutnal pokrmy inspirované středověkou kuchyní, měl by se vydat na nádvoří hradu do Středověké krčmy. V Kolbišti Horního parku budou k vidění rytířské jezdecké turnaje Divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Náměstí Slepičí trh se přemění ve Vinný trh, kde kromě široké nabídky vín místních vinařů uslyšíte také několik cimbálových muzik. S nejkrásnějším výhledem na řeku Dyji u rotundy sv. Kateřiny budete moci degustovat vína VOC Znojmo. Pokud ale chcete vyzkoušet své chuťové a čichové buňky, měli byste zamířit do Sálu předků znojemského hradu a zúčastnit se poznávací soutěže Víno všemi smysly. Navštívit draka nebo si postavit hrad dračího jezdce budou moci děti v hradební příkopu u Střelniční věže. Nedělní odpočinkový program se bude soustředit na Václavské náměstí a přilehlá tržiště. Vstupenky můžete zakoupit na portálu a ve všech prodejních místech sítě Ticketstream.

Zdroj: ZHV
Úvodní foto: BRNO today
Foto: ZHV, izzycooper.cz, Zdeněk Dvořák