//Léto na kanapi: Zařiďte si obývací pokoj v přímořském stylu

Léto na kanapi: Zařiďte si obývací pokoj v přímořském stylu

Milujete majestátnost a vůni moře, ale letos to na daleké cesty nevypadá? Projděte si tipy, které přivábí přímořský vánek až do vašeho obýváku.

Kouzlo bydlení ve středomořském stylu
Jednoduchost, vzdušnost, optimismus. To jsou společné rysy bydlení všech středomořských regionů. Jednotlivé přímořské destinace, třeba Francie, Itálie nebo Řecka, se vyznačují specifickými rysy bydlení. Získávají čím dál větší oblibu i v našich vnitrozemských šířkách. Doma se tak můžete pořád cítit jako na dovolené.

Hitem posledních let se stalo venkovské bydlení v Provence stylu. Vyniká elegantní jemnou kombinací bílé či šedé s barvou levandule a dřevěným dekorem. Tento nábytek se u nás těší takové oblibě, že výrobci rozšiřují paletu nabízených barev. Nově třeba na magickou tmavě zelenou nebo tmavší šedou.

Pro Řecko je typická kombinace bílé a zářivě modré. Itálie zase pracuje s přírodním dřevem a různými typy dlažby v přírodních odstínech.

Ať už si zamilujete jakýkoli region, domov zařízený v přímořském stylu se stane vaší oázou klidu a míru. „Zaměřte se na konkrétní styl, který se vám líbí. Nekombinujte více barev a motivů dohromady. Vyberte si jeden hlavní prvek místnosti a podle něj zařizujte vše ostatní. V obýváku to může být třeba výrazná sedačka,“ radí bytová designérka Lucie.

Jak poznat přímořský styl v interiéru
– Bílá barva – nejčastěji na zdech a nábytku. Rozsvítí prostor, opticky ho zvětší a dodává na útulnosti. Snadno ji sladíte s ostatními barvami.
– Přírodní materiály – ten pravý přímořský ráz vnese do obýváku dřevo. Oblíbenými prvky jsou také proutěná či ratanová křesla a různé doplňky. Ke Středomoří neodmyslitelně patří keramika a kameny.
– Patina – pro přímořský styl je typický patinovaný nábytek, který si můžete i vyrobit sami přetřením starých kusů nábytku.
– Kov – venkovský nádech dodají obývacímu pokoji kovové doplňky, jako třeba drátěné květináče nebo originální kovové židle.
– Textilie – v přímořském obýváku nesmí chybět závěsy, polštářky, háčkované plédy a různé přehozy z hrubých tkanin. Ideální je len, bavlna a hedvábí v co nejsurovější podobě zpracování.

5 tipů pro obývací pokoj v přímořském stylu

Oblečte pokoj do bílé barvy
Středomořský způsob bydlení stojí na bílé barvě, která přitahuje sluneční paprsky a opticky zvětšuje a provzdušňuje prostor. Do bílého odstínu můžete odít stěny, podlahu i jednotlivé kusy nábytku. Kombinujte bílou s barvami moře, oblohy, slunce a bujné vegetace. Je na vás, zda dáte přednost světlejším nebo sytějším odstínům barev vody či slunce. Nezapomínejte ani na barvu písku. Do obýváku klidně vpusťte také různé odstíny béžové, zlaté, růžové a hnědé.

Vyhrajte si s patinou
Patinované povrchy dodají interiéru zemitější dojem a ten pravý přímořský vzhled. Záměrně vytvořený omšelý povrch nábytku bude vypadat, jako by byl váš obývák ošlehaný větrem a pískem. Oprýskaným a hrubým vzhledem se mohou pyšnit všechny části obývacího pokoje, tedy obývací stěna, konferenční stolek, regál, vitrína i komoda. Inspirujte se například královskou kolekcí nábytku Royal.

Nebojte se čalounění
Čalouněné pohovky a křesla se vrací znovu do módy. Povrchová úprava dnes slibuje snadnou údržbu a odolnost vůči mechanickému i chemickému poškození. K přímořskému stylu se nejsnáze přiblížíte pomocí proužků nebo květinových vzorů. Přidejte i další bytové doplňky, jako jsou proutěné či kovové stojany na noviny, misky či tácy. Skvěle vypadají korály, mušle, hvězdice, vonné svíce a olejové lampy z mušlí, staré a omšelé lodní vybavení, měděné či mosazné lucerny, ošatky i kamenné sochy.

„S výzdobou to nepřehánějte a vyhněte se zbytečným lapačům prachu, které by vypadaly v obývacím pokoji rušivě. Většina věcí by měla být i praktická a plnit i jinou funkci nebo jen dekorační,“ radí Lucie.

Pořiďte si stylové osvětlení
Do přímořského stylu se hodí hned několik typů osvětlení. Pokud chcete, aby svítidla v obývacím pokoji vynikla, zvolte těžký kovový lustr nebo petrolejovou lampu. Jestliže máte raději jemnější detaily, dejte přednost osvětlení z ratanu, bambusu či proutí.

Nezapomeňte na rostliny
Celkový dojem přímořského stylu podtrhnou živé rostliny a bylinky. V interiéru skvěle vypadají sukulenty, fíkovníky, citrusy, palmy, oleandry, oregano i keříky levandule. Zasaďte je například do kameninových květináčů.

Dejte na svůj pocit
Na internetu najdete spoustu rad a tipů, jak vybavit interiér ve vysněném stylu. Nakonec jste to ale vy, kdo v něm bude bydlet. Sepište si, co všechno by ve vašem obýváku mělo být a postupujte s vybavováním krok po kroku. Dobré e-shopy dnes nabízejí i možnost konzultace s designéry zdarma. Nebojte se ji využít.

Zdroj a foto: FORLIVING.cz