//Jaké bylo první přistání člověka na Měsíci? Na Kraví hoře ukáží minutu po minutě

Jaké bylo první přistání člověka na Měsíci? Na Kraví hoře ukáží minutu po minutě

Celé půl století uběhlo od malého kroku pro člověka, velkého pro lidstvo – od prvního kroku, který člověk učinil na Měsíci. A odkud je v Brně k Měsíci nejblíže, je nad slunce jasnější – přece z Kraví hory!

Na Kraví horu by měl během následujícího víkendu zavítat každý, kdo si chce jako památku na velké výročí odnést selfie s desetimetrovým modelem Měsíce. „Vystaven a v noci nasvětlen bude po celou dobu, tedy od pátku 19. července ráno do pondělního rána,“ zve ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Podklady pro nafukovací Měsíc dodala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která naši jedinou oběžnici mapuje už deset let. U některých oblastí má zdokumentované detaily o velikosti 50 cm. Abyste brněnský model viděli stejně velký jako měsíc na obloze, museli byste od něj být dál než 1 kilometr.

Na hvězdárně i v její blízkosti se odehraje řada tematických projekcí. V digitáriu lidé zhlédnou 3D představení Vzhůru na Měsíc!, které přibližuje celý projekt Apollo. Před budovou planetária je na každý večer připraveno letní kino. Promítat se bude film First Man i sestřih původního přímého přenosu z Měsíce z roku 1969, který před půl stoletím přikoval k obrazovkám na půl miliardy lidí.

Kompletní program je zveřejněný na stránkách hvězdárny – https://www.hvezdarna.cz/?p=7973.

Zdroj: MMB
Foto: Hvězdá a planetárium Brno