//Festival Špilberk letos podvacáté. Se supertalenty i držiteli Grammy

Festival Špilberk letos podvacáté. Se supertalenty i držiteli Grammy

Absolutní vítězka Talentmánie, držitelé Grammy, filmová hudba a nový fenomén ve světě klasické hudby. To jsou čtyři koncerty, které letos nabídne Mezinárodní hudební festival Špilberk. Filharmonie Brno ho pořádá dvacátým rokem, jako tradičně se na velkém nádvoří hradu uskuteční čtyři koncerty a dva kinokoncerty. Letos v termínu od 14. do 22. srpna.

Festival zahájí jedenadvacetiletá sopranistka Patricia Janečková. Absolutní vítězka soutěže Talentmania připravila árie z oper a operet, například Berlioze, Lehára, Offenbacha nebo Dvořáka. „Pod taktovkou Risto Joosta ji doprovodí náš orchestr. O pár dní později program zopakujeme na velkém open air koncertu v Berlíně,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

O den později, tedy 15. srpna opanují nádvoří The Klezmatics, světová legenda klezmeru. „Můžeme se těšit na vynikající koncert, kapela totiž získala v roce 2006 ocenění Grammy,“ zdůraznil dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. V názvu skupiny, která vznikla v roce 1986, se skrývá narážka na tehdy známou punkovou kapelu Plasmatics. „A něco z punkově neortodoxního přístupu v sobě tvorba The Klezmatics zcela jistě má. Ostatně řada jejich písní má politický podtext, mnohé varují před nebezpečím zneužívání náboženství k šíření nenávisti, jiné se týkají například homosexuality nebo pocitů navozených marihuanou. Jejich poslední studiové album z roku 2016 Apikorism/Heretics je věnováno všem heretikům, zpochybňovačům velkých pravd,“ řekl muzikolog Matěj Kratochvíl. Ačkoliv se členové skupiny učili žánru z nahrávek předválečných mistrů, nejde jim o muzeální rekonstrukci hudby, ale o její oživování v novém kontextu. Zároveň nechtějí prezentovat klezmer jako pouhou hudbu k radostnému křepčení, ale také jako prostředek k vyjádření názorů.

Třetí festivalový koncert připomene režiséra Miloše Formana. Posluchači se mohou těšit na hudbu z jeho filmů, například Vlasy, Amadeus, Ragtime, Muž na měsíci nebo Přelet nad kukaččím hnízdem. Skladby v podání sólistů, a Českého národního symfonického orchestru doprovodí projekce ze zmíněných filmů.

Závěrečný večer patří čtveřici Janoska Ensemble, kteří vyprodávají světové koncertní síně a sklízejí ovace za svůj nový pohled na klasickou hudbu nazývaný Janoska style. Ten je postavený na mistrovské hře s improvizací a prvky jazzu nebo latiny. „Jejich zvuk v kombinaci s naprostou virtuositou je unikátní. Nápadité aranže přinášejí velmi inovativní a osvěžující přístup ke koncertování,“ okomentoval Janoska style například violoncellista Mischa Maisky. Čtveřice slovenských hudbeníků, která je trvale usazena ve Vídni, zahraje za doprovodu Filharmonie Brno.

Kromě čtyř koncertů jsou již tradičně připraveny i dva kinokoncerty z velkých světových koncertních scén. První z nich mimo jiné se sopranistkou Aidou Garifullinou nebo klavíristou Daniilem Trifonovem ze Zakázaného města v Pekingu, druhý s Jonasem Kaufmannem z berlínské Waldbühne. I ty se konají na velkém nádvoří hradu a začínají ve 20:30, koncerty začínají o půlhodiny dříve. Vstupenky na jednotlivé koncerty stojí od 290 Kč, k dostání je také výhodné abonmá na celý festival. Koupit se dá online nebo v předprodeji.

Předpověď počasí je pro první dva festivalové koncerty příznivá, podle meteorologů má být večer polojasno, bez deště. „Pro žádný koncert nemáme mokrou variantu, hraje se za každého počasí, proto jsme vždy trošku v napětí. Ale posledních několik ročníků bylo vždycky krásně, tak doufáme, že se to letos nepokazí,“ doplnila Kučerová.

Janoska-Ensemble © Julia Wesely

ST 14I8I2019 20:00 ROMANTICKÝ KARNEVAL
Berlioz, Saint-Saëns, Offenbach, Lehár, J. Strauss jr., Glazunov, Fibich, Smetana, Dvořák ad.
Patricia Janečková soprán, Filharmonie Brno , dirigent Risto Joost

ČT 15I8I2019 20:00 THE KLEZMATICS
The Klezmatics: Richie Barshay, Lorin Sklamberg, Paul Morrissett, Frank London, Lisa Gutkin, Matt Darriau

NE 18I8I2019 20:30 KINOKONCERT I: KONCERT ZE ZAKÁZANÉHO MĚSTA
M. Richter: November, S. Rachmaninov: Klavírní koncert č. 2, C. Orff: Carmina Burana (Peking 2018)
Mari Samuelsen housle, Daniil Trifonov klavír, Aida Garifullina soprán, Toby Spence tenor, Ludovic Tézier baryton, Šanghajský symfonický orchestr, dirigent Long Yu

PO 19I8I2019 20:30 KINOKONCERT II: JONAS KAUFMANN – „DOLCE VITA“
G. Puccini, G. Verdi, R. Leoncavallo, N. Rota, L. Dalla, S. Cardillo, D. Modugno ad. (Waldbühne Berlin 2018)
Jonas Kaufmann tenor, Anita Rachvelishvili mezzosoprán, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, dirigent Jochen Rieder

ST 21I8I2019 20:00 POCTA MILOŠI FORMANOVI
Hudba z filmů režiséra Miloše Formana: Valmont, Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Ragtime, Amadeus, Muž na Měsíci, Přelet nad kukaččím hnízdem a Vlasy
Jana Sibera soprán , Alžbeta Stanková, Michaela Glagoličová, Tereza Hálová, Viktor Dyk, David Holý vokály, Lukáš Chejn kytara , Marcel Javorček klávesy , Český národní symfonický orchestr / Czech National Symphony Orchestra, dirigent Kryštof Marek

ČT 22I8I2019 20:00 JANOSKA ENSEMBLE – VÍDEŇSKÉ DOTEKY
J. Strauss jr., Liszt, Kreisler, Saint-Saëns, Čajkovskij, Bach, Monti ad
Janoska Ensemble: Ondrej Jánoška housle, Roman Jánoška housle, Julius Darvas kontrabas, František Jánoška klavír, Filharmonie Brno, dirigent Jurek Dybał

Zdroj a foto: Filharmonie Brno