//Cvičením bojují s roztroušenou sklerózou

Cvičením bojují s roztroušenou sklerózou

Rehabilitační cvičení, tanec v sedě na židlích nebo kruhový trénink čeká na ty, kteří se rozhodli podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V sobotu 7. března v 10 hodin totiž v Brně startuje devátý ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Pacienti svá těla rozhýbou spolu se svými blízkými, lékaři i fyzioterapeuty v Lázeňském a relaxačním centru Rašínova. Akci pořádá Nadační fond IMPULS společně s Unií ROSKA Brno-město.

„MaRS propojuje nejen pacienty s roztroušenou sklerózou, ale i zdravé jedince po celé republice. Cvičit lze nejen na různých stanovištích, ale také doma. Cílem je kromě podpory fyzické aktivity pacientů i osvěta o roztroušené skleróze. Chceme motivovat všechny, kteří pociťují příznaky, jako je brnění rukou nebo rozostřené vidění, aby vyhledali lékaře a nechali se vyšetřit. Každý rok totiž v tuzemsku přibude přibližně 700 nových pacientů s touto zákeřnou nemocí, při včasném stanovení diagnózy ale mají šanci na opravdu kvalitní život,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který celou akci organizuje.

Maratonci budou v brněnském Lázeňském a relaxačním centru Rašínova cvičit v sobotu 7. března od 10 do 17 hodin. Účastníci si mohou vyzkoušet například relaxační cvičení s hudbou, kruhový trénink nebo protahování v bazénu. „Pro účastníky máme přichystaný bohatý program. Vše je navíc přizpůsobeno i pacientům, kteří mají výraznější pohybové potíže. To, jaké cvičení je pro ně nejvhodnější, mohou zkonzultovat s fyzioterapeuty přímo na místě,“ popisuje Vlasta Blatná z organizace Roska Brno-město. Do akce se letos zapojí také Roska Kyjov a Vsetín. Loni si přišlo zacvičit téměř sto lidí. Z dobrovolného vstupného se podařilo vybrat 4 200 korun, které putovaly na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají. Zájemci o brněnský maraton si mohou v sobotu 7. března od 10 hodin přijít zacvičit také Krav Magu do Gym&Joy v ulici Špitálka. Loni se organizátorům podařilo vybrat 11 000 korun. Tanečníci zase mohou rozhýbat svá těla na tréninku Break dance v Křenové ulici.

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, kterým trpí v České republice přibližně 20 000 pacientů. Pravidelný pohyb je pro ně naprosto zásadní, a to v jakémkoli stadiu nemoci. „Pohyb je jeden z důležitých způsobů léčby. Pacienti musí udržovat svoji kondici, cvičení je také stěžejní v boji s chronickou únavou, kterou nemocní s roztroušenou sklerózou trpí. Je prokázané, že pravidelný pohyb zlepšuje únavový syndrom,“ vysvětluje MUDr. Michal Dufek z MS Centra při Neurologické klinice FN u sv. Anny v Brně a doplňuje: „Pacienti by měli vybírat cvičení podle svých fyzických možností. V začátcích lze dělat prakticky jakýkoli sport, ale měli by dávat pozor na svou bezpečnost. Obecně nedoporučuji silové a náročné sporty. Vhodné jsou naopak ty, při kterých dochází ke zvýšení tepové frekvence jako, je běh nebo jízda na kole.“

O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA
Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů.

Foto: MaRS