//Červená, bílá, zelená. Dominanty Brna budou svítit barvami

Červená, bílá, zelená. Dominanty Brna budou svítit barvami

Pád komunismu v Maďarsku připomene spolu s dalšími evropskými městy také Brno. Mahenovo divadlo, Husa na provázku a fontána u Janáčkova divadla se ve středu rozsvítí v maďarských národních barvách.

Odstranění rudé hvězdy z budovy parlamentu, vyhlášení republiky, vydání ústavy. Konec totality v Maďarsku odstartoval symbolicky 23. října 1989, v den 33. výročí protirežimního povstání z roku 1956. Stejně jako ostatní země bývalého východního bloku tak Maďarsko letos slaví už třicet let nabyté svobody. A s ním si důležité historické výročí připomínají i další města. V Praze se do červené, bílé a zelené zahalí Petřínská věž, v Olomouci Moravské divadlo, v zahraničí se zapojí například lotyšské hlavní město Riga nebo estonské Tartu.

K projektu, za nímž stojí skupina studentů ze spolku Díky, že můžem, se připojí hned tři brněnská místa: v maďarských barvách bude ve středu večer svítit průčelí Mahenova divadla a divadla Husa na provázku, speciální připomínka bude součástí vodní opony u Janáčkova divadla.

Jde o druhé datum evropské historie, k jehož připomínce se Brno hlásí. O prázdninách stejným způsobem oslavilo výročí tzv. baltského řetězu (více zde). Následovat bude o víkendu 9. listopadu Německo a 10. listopadu Bulharsko, samozřejmostí je české výročí připadající na neděli 17. listopadu, při němž se v národní trikoloře objeví i Špilberk, a řadu uzavře 16. prosince Rumunsko.

Zdroj: MMB
Foto: Lukáš Plachý