//Brněnské Vánoce se opět blíží. Tady máte vše, co potřebujete pro začátek vědět

Brněnské Vánoce se opět blíží. Tady máte vše, co potřebujete pro začátek vědět

Brněnské vánoční trhy jako místo setkávání s vašimi blízkými. Kouzelná atmosféra, živá hudba, gastronomické požitkářství, zábava pro rodiny s dětmi. Zážitek – to je oč v Brně jde především. Památky počkají. Užijete si živé centrum hned na několika náměstích. A pozor – na dvou zůstanou stánky s občerstvením až do 5. ledna!
Architektura, hudba, gastronomie
Brno je městem architektury, především té funkcionalistické, městem hudby, jak potvrdilo UNESCO, a městem objevné gastronomie, známé především svým kavárenským životem. Tohle vše si můžete užít také o adventu, ale i mnohem víc! Na vánočních trzích, které jsou pro vás připraveny hned na čtyřech náměstích, z nichž každé nabízí originální tvář a program.

Nechte se přenést do nového roku na křídlech Brněnských Vánoc. S dobrým drinkem v ruce, ve společnosti rodiny či přátel, ve vánočně vyzdobené moravské metropoli. Brno je městem, které dalo tehdejším československým náměstím, a možná i celé střední Evropě, tradici vánočních stromů, a stál zde ten vůbec první. Bylo to na náměstí Svobody a na stejném místě stává dodnes.

Čtyři náměstí
Náměstí Svobody je přirozeným středobodem Brna. Nejinak tomu je v době adventu a po něm. Dynamický a živý Svoboďák, jak mu místní říkají, je místem setkávání, zábavy a navazování nových přátelství. Jeho atmosféru ocení především ti, kteří se rádi baví ve společnosti stovek dalších lidí. Je proslulé svou společenskou atmosférou ve stylu večírků s živou hudbou a letos jej doplní i zbrusu nové konzumační zóny a Zimní bar.

Dominikánské náměstí je pěší zónou s romantickými kulisami Nové radnice, kostela sv. Michala a je skvělým místem pro klidnější a intimnější část Brněnských Vánoc. Jeho atmosféru oceníte především pro komorní přátelská setkání, gurmánské zážitky a na své si zde přijdou především rodiny s dětmi.

Útulný trh zaměřený na řemeslné výrobky a tradice najdete na brněnském Zelném trhu, velkokapacitní vyhřívaná šapitó, vyhlídkové kolo a venkovní kluziště zase na Moravském náměstí. I tyto dva adventní trhy jsou samozřejmě doplněny řadou stánků s chutným občerstvením, ale před Štědrým dnem končí. Zato Brněnské Vánoce na náměstí Svobody a Dominikánském pokračují i přes svátky a po nich. Stánky s občerstvením zde na četná přání zůstávají až do 5. ledna 2020 a vy si tak můžete vychutnat kouzlo vánoční jihomoravské metropole i bez předvánočních stresů a užít si zde první dny nového roku.

Brněnské Vánoce
Dynamické náměstí Svobody plné hudby a zábavy a romantické náměstí Dominikánské věnované skvělé gastronomii a rodinám s dětmi – to jsou oblíbené brněnské adventní trhy, které díky velkému zájmu návštěvníků již druhým rokem nekončí před Štědrým dnem, jak je zvykem v řadě světových destinací, ale pokračují i po Vánocích.

Sláva vánočního stromu na náměstí Svobody překračuje hranice města. Brno bylo totiž vůbec prvním městem v tehdejším Československu, a pravděpodobně i ve střední Evropě, na jehož náměstí se objevil vánoční strom. Za touto tradicí stojí novinář Rudolf Těsnohlídek, který díky smutnému příběhu o odloženém batoleti v lese přišel s nápadem, jak pomáhat opuštěným dětem, a uspořádal pod rozsvíceným stromem charitativní sbírku.

Charita je zde důležitou součástí dodnes. Pod vánočním stromem najdete kasičku Českého červeného kříže. Nechybí zde samozřejmě ani desítky stánků s vánočními dárky a s občerstvením. Najdete v nich i nápoje, které si jinde než v Brně nedáte.

Dominantou trhů na Dominikánském náměstí je velký dřevěný Halouzkův betlém se stovkou figur, který doplňují živá zvířata v zoo koutku. Během adventních trhů se toto historické náměstí stává prostorem pro skvělou gastronomii a vánoční tradice, které potěší zejména děti. Letos je pro ně připraveno dokonce dětské zimní kino.

Vánoční komentované prohlídky města
Brňané i přespolní mohou město poznávat při komentovaných procházkách či projížďkách s průvodci. Navštívit mohou také řadu zajímavých míst – například si vychutnat pohled na slavnostně nasvícené Brno z věže Staré radnice, která se tyčí uprostřed města a je z ní výhled na všechny světové strany.

Dárky z Brna
Brno je proslulé nabídkou originálních vánočních dárků. Oblíbeným suvenýrem jsou brněnské hrnky pod stromeček. Chytnout si můžete svou vánoční kuličku v brněnském časostroji nebo si vybrat z originálních suvenýrů v infocentrech TIC BRNO. Co třeba pexeso brněnského skladatele Leoše Janáčka, porcelán s brněnským drakem nebo zbrusu nový komiks Kameník o Antonu Pilgramovi, tvůrci známé pokřivené věžičky?

Brněnské Vánoce
náměstí Svobody a Dominikánské náměstí

29. 11. 2019 – 5. 1. 2020
www.brnenskevanoce.cz

Advent na Moraváku, Advent na Zelňáku
22. 11. –23. 12. 2019
www.adventnamoravaku.cz
www.adventnazelnaku.cz

Zdroj: TIC Brno
Úvodní foto: Jiřina Rittichová – www.rittichova.cz
Foto: Jiří Jelínek, Marco Herrndorff – www.herrndorff.com