//„Astronaut s krtkem“ Andrew Feustel je na návštěvě v Brně

„Astronaut s krtkem“ Andrew Feustel je na návštěvě v Brně

Brno a Jihomoravský kraj představují středobod české astronautiky. Dnes – symbolicky na Mezinárodní den kosmonautiky, tuto pozici potvrdila návštěva amerického astronauta Andrewa Feustela. Celodenní program, v němž nechybělo ani setkání s primátorkou Markétou Vaňkovou, zakončí přednáškou o pobytu ve vesmíru na Hvězdárně a planetáriu Brnu. Lístky na ni zmizely během 15 minut.

Andrew Feustel se ženou Indirou, která má české kořeny, navštívili brněnskou primátorku chvilku po poledni. „Bylo to velmi přátelské setkání, při kterém jsme se bavili nejen o jeho výletech do kosmu, ale také o jejich vztahu k České republice a městu Brnu,“ shrnula posléze primátorka Markéta Vaňková. Setkání se zúčastnili také zástupci Akademie věd ČR, která návštěvu Feustelových organizuje, a Hvězdárny a planetária Brno, které zajišťují část odehrávající se v Brně. K závěru této schůzky byli přizváni také novináři. Těm Andrew Feustel svěřil třeba to, že jednou z inspirací k povolání astronauta mu bylo i sci-fi a že věří, že lidstvo jednou bude obývat i jiné planety. „Na tu naši ale musíme být opatrní,“ doplnila ho okamžitě jeho žena Indira. „Já ji mám ráda a chtěla bych na ní zůstat.“

Feustelovi zajíždějí do České republiky pravidelně a svoje pobyty si tu po všech stranách užívají. Navštěvují přátele a rodinu Indiry, která je rozesetá po republice například v Plzni nebo Olomouci či Znojmě. Pochutnávají si také na české kuchyni. „K obědu jsme měli svíčkovou, předtím zase kachnu se zelím a knedlíkem,“ vyjmenoval Andrew Feustel.

Při svém aktuálním turné po Česku navštívil Prahu, Olomouc a Ostravu, Brnem jeho návštěva ČR vrcholí. Ve všech čtyřech městech absolvoval přednášku a besedu o svých zážitcích coby astronaut, který už ve vesmíru strávil 226 dní, z toho téměř 62 hodin ve volném kosmickém prostoru. „Návštěvy jako tato mají důležité poselství, které se dá shrnout do tří slov: Inspirace, motivace a fascinace. Příběhy, které vyprávějí kosmonauti, prokazatelně zvyšují zájem o vědu a kosmické aktivity mezi veřejností a přivádějí i nové zájemce o studium přírodovědných a technických oborů,“ podotkl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Připomněl také, že Brno a Jihomoravský kraj hrají v českém kosmickém průmyslu prim. „Nikde jinde v ČR není tolik firem, které by se zabývaly kosmickou vědou. V Maloměřicích aktuálně dokončují komponenty, které v roce 2020 poletí na Mars. V Medlánkách se montují komponenty pro rakety. V Kuřimi vymýšlejí jakési stany pro pobyt kosmonautů na Marsu,“ uvedl pro příklad.

Více o Andrew Feustelovi najdete v této tiskové zprávě.

Podrobný deník z cesty po Česku je k dispozici na stránkách Akademie věd.

Zdroj a foto: MMB